Muhallebili Kemalpaşa Tarifi

Herkes tarafından çok sevilen şerbetli tatlı çeşidi Kemalpaşa tatlısı ilk olarak Bursa’da yapılmaya başlanmıştır. Ramazan ayında tercih edilen tatlılar arasında kendini ön sırada göstermektedir. Sunulacak tarif kapsamında Kemalpaşa tatlısını sevenler, Muhallebili Kemalpaşa tatlısını daha da çok sevecek sevmeyenler ise sevmeye başlayacaktır.

Hafifliği ile lezzetini benzersiz kılan muhallebili Kemalpaşa tatlısının yapımı için sunulan tarife bakmanız yeterli olacaktır.

Muhallebili Kemalpaşa İçin Malzemeler

Genel olarak Muhallebili Kemalpaşa yapımından önce sahip olmanız gereken malzemeler bunlardır:

 1. Muhallebili Kemalpaşa’nın şerbeti için gereken malzemeler:
  • 5 bardak su. (1 litre)
  • 4 su bardağı toz şeker.
 2. Muhallebi için gereken malzemeler:
  • 1 paket vanilya.
  • 1 çay bardağı toz şeker.
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası.
  • 3 yemek kaşığı un.
  • 1 litre süt.
 3. 1 paket (150 gram) Kemalpaşa tatlısı

Muhallebili Kemalpaşa Tarifi

Belirtilen malzemeleri edindikten sonra hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. Genel olarak hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gereken etkenler bunlardır:

 1. İlk önce malzeme detayında belirtilen miktarda Kemalpaşa tatlılarımızı tencereye koyuyoruz.
 2. 4 su bardağı toz şeker ekliyoruz.
 3. Üzerine 1 litre su ekliyoruz.
 4. Daha sonra tatlılarımızı iyice şişene kadar bekliyoruz. Hazırlama işleminden sonraki işlemde kısık ateşte iyice şerbet alana kadar pişireceğiz.
 5. Onları pişirip, soğutup yan kenara aldıktan sonra aşağıda belirtilen malzemeleri diğer tencereye ekliyoruz:
  • 1 litre süt.
  • 3 yemek kaşığı un.
  • 2 yemek kaşığı nişasta.
  • 1 çay bardağı toz şeker ekleyip pişirmeye gönderiyoruz.
  • Piştikten sonra üzerine 1 paket vanilya ekliyoruz.
 6. Şişmiş ve soğumuş Kemalpaşa tatlılarımızı güveç kabının altına alıyoruz.
 7. Daha sonra muhallebimizi eşit miktarda 6 tane güvecimizin üzerine boşaltıyoruz.

Hazırlanma ve pişme aşamaları tamamlandıktan sonra tatlımızı 10-15 dakika soğumaya bırakıyoruz. Soğuma işlemi bittikten sonra ise tatlımızı 5-6 saat kalacak şekilde buzdolabına koyuyoruz.

Tatlının hazırlanma işlemi tamamlandıktan sonra istediğiniz gibi süsleme işlemini yapabilirsiniz. Genel olarak tavsiye edilen malzeme böğürtlendir. Zira hem tatlının görünüşüne hem de tadına uyumlu olan en uygun meyve böğürtlen olmaktadır.

Böğürtlenin altına ise yine ihtiyaçlar kapsamında değişiklik gösteren malzemeler eklenebilmektedir. Fakat bu aşamada da yeşil fıstık tavsiye edilmektedir. Hem böğürtlenle uyumu hem de tatlıya verdiği eşsiz lezzet yeşil fıstığı, bu kapsamda vazgeçilmezimiz kılmaktadır.

Geri kalan tüm süsleme işlemleri tamamen tercihinize kalmış durumdadır. İstediğiniz kapsamda süsleme işlemi yapabilir, tatlınızın görünüşünü kendi güzellik değerleriniz kapsamında belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak ideal kıvama sahip ve yapımı kolay olan Muhallebili Kemalpaşa tatlısı elde edeceksiniz. Tatlının yapım aşaması kapsamında belirtilen tüm detaylara uymanız, ideal kıvamı elde etmenizi kolaylaştıracaktır.

Şayet belirtilen malzeme veya yöntemlerden bir tık az veya fazla tercih etseniz, tatlınızın tadı kökünden değişecektir. Bu yüzden uzman aşçılar tarafından sunulan tarifi göz ardı etmeyerek her detayına harfiyen uymanız gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir