Kağıt Helva Pastası Tarifi

Genel olarak tadından dolayı pastalar, bireyler ve çocuklar tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Bu sevgi duygusu, pastalar çeşitlere ayrıldığı zaman daha da fazla artmaktadır. Fakat genel olarak yapım aşamasında yapılan yanlışlar ve bilgisizlik, bireylerin pasta yapımının oldukça zor olduğu yanılgısına kapılmasını sağlamaktadır. Kağıt helva pastası ise oldukça kolay olmasına rağmen lezzetli bir pastadır.

Fakat pasta yapımı sanıldığı kadar zor ve yapımı karışık kıvamda olmamaktadır. Zira hem malzeme ihtiyacının az olması hem de pastanın istenilen kıvama gelmesinin kolay olması bu tercihe varmamızı sağlamaktadır.  Sizlere sunacağımız kâğıt helva pastası tarifi kapsamında ideal kıvamda pasta elde ederek, lezzet listenizi zenginleştirebileceksiniz. Genel olarak pastadan beklentileriniz çerçevesinde tat alabilmeniz için tarif kapsamında sunulan detayları kusursuz biçimde uygulamanız gerekmektedir.

Kâğıt Helva Pastası Malzemeleri

Genel olarak kâğıt helva pastasının yapımı kapsamında ihtiyacınız olacak malzemeler bunlardır:

 • 4 adet kâğıt helva.
 • 2 yemek kaşığı kakao.
 • 2 yemek kaşığı tereyağı.
 • Yarım su bardağı süt.
 • 500 gram sade tahin helvası.

Kâğıt Helva Pastası Tarifi

Belirtilen malzemeleri edindikten sonra pastanın, yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Genel olarak pastanın hazırlanması aşamasında yapmanız gerekenler bunlardır:

 1. İlk önce bir tavaya, 500 gram tahin helvası ekliyoruz.
 2. Isınan tahin helvalarını yavaş-yavaş eziyoruz.
 3. Daha sonra aşağıda belirtilen malzemeleri tavaya ekleyerek, pişirme işlemine devam ediyoruz:
 • Yarım su bardağı süt.
 • 2 yemek kaşığı tereyağı.
 • 2 yemek kaşığı kakao.
 • Tüm malzemeleri karıştırarak krema kıvamına getiriyoruz.
 1. Daha sonra kâğıt helvayı pasta standına alıyoruz. Bunun için düz bir servis tabağı da kullanabilirsiniz.
 2. Hazırladığımız tahinli helva karışımını, kâğıt helvanın üzerini kaplayacak şekilde yayıyoruz.
 3. Her kata aynı işlemi yaparak devam ediyoruz.
 4. Genel olarak belirtilen tarifte 4 kâğıt helvası kullanılıyor. Şayet siz daha fazla kâğıt helva kullanacaksanız, malzeme miktarını da orantılı şekilde artırabilirsiniz.
 5. Geriye kalan helvalı karışımı, pastanın etrafını kaplayacak şekilde sıvıyoruz.

Pastanızı dilediğiniz malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Genel olarak kâğıt helva, fındık ve fıstık kullanımı tavsiye edilmektedir. Belirtilen etkenleri uyguladıktan sonra pastanızı, buzdolabında 2 saat bekletmeniz gerekmektedir. 2 saat beklettikten sonra pastayı servis edebilir, bu enfes tadın başkaları tarafından da bilinmesini sağlayabilirsiniz.

Genel olarak pastanın yapımı belirtilen etkenler kapsamında oldukça kolay ve her bireyin yapımına tabi olmaktadır. Malzeme, bilgi durumu ve yöntem farketmezsizin neredeyse her birey, belirtilen etkenler kapsamında pasta yapımını üstlenebilir. Zira tarif genel olarak sayısız deneme sonucu bu kapsamda tasarlanmıştır. Bireylerin ihtiyaçları ve bilgi durumları göz önünde bulundurularak tasarlanan bu tarif kapsamında genel olarak tüm aksaklıklar da test edilmiştir.

Tarif kapsamında ekleme yapabileceğiniz tek aşama mevcut olmaktadır. Diğer malzeme ve hazırlanma aşamasında, istenilen tadın bozulmaması açısından herhangi ekleme tavsiye edilmemektedir.

Tarif kapsamında bireysel tercihleriniz kapsamında ekleme yapabileceğiniz tek aşama, pastanın süslenmesi aşamasıdır. Hazırlayıp servis edenlere şimdiden afiyet olsun.

Kağıt helva pastası ilk defa duydunuz değil mi? Eminiz bu tada bayılacak ve sürekli yapmak isteyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir