4 Malzemeli Pratik Kurabiye Tarifi

Kurabiyeler genel olarak atıştırmalık niyetine kullanılan ideal bir besin olmaktadır. Fakat tadı ve çayla uyumu açısından oldukça fazla tercih edilmektedir. Sizlere tarif kapsamında basit bir atıştırmalık olarak nitelendirilemeyecek zenginlikte 4 malzemeli pratik kurabiye yapımının sırları sunulacaktır.

Tarif kapsamında mükemmel kıvamda kurabiye yapımı öğrenerek, sofralarınızın çeşitlerini zenginleştirebilirsiniz.

Genel olarak 4 malzemeli pratik kurabiye yapımı için aşağıda belirtilen malzemelere ihtiyacınız olacaktır:

 • 1 su bardağı un.
 • 1 yemek kaşığı un.
 • Yarım çay bardağı sıvıyağ.
 • Yarım su bardağı pudra şekeri.
 • 1 su bardağı fındık içi.

Belirtilen malzemeleri edindikten sonra pürüzsüz kurabiyenizin hazırlanmasına başlayabilirsiniz.

Pratik Kurabiye Tarifi

Genel olarak kurabiyenin hazırlanma aşamasında yapmanız gerekenler bunlardır:

 1. İlk önce 1 su bardağı fındığı un haline gelene kadar doğrayıcıda iyice çırpıyorsunuz.
 2. Fındığı çektikten sonra üzerine yarım su bardağı pudra şekeri ekliyor ve tekrar çırpma işlemini gerçekleştiriyoruz.
 3. Belirtilen malzemeleri iyice çırptıktan sonra hepsini, yoğurma kabına alıyoruz.
 4. Belirtilen malzemelerin üzerine sıvı yağı ekliyor ve tekrar güzelce karıştırıyoruz.
 5. Karıştırma işlemini sonlandırdıktan sonra bir su bardağı un ekliyor ve yoğurma işlemine başlıyoruz. Şayet hamurun kıvamı eksik gelirse 1 yemek kaşığı da un ekleyebilirsiniz.

Belirtilen etkenler tamamlandıktan sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz. Genel olarak kurabiyenin hazırlanma işlemi oldukça kolay olmaktadır. Sadece belirtilen etkenleri en iyi biçimde uygulamanız hamurun istenilen kıvama gelmesini sağlayacaktır. Fakat pişirme aşaması hazırlanma aşamasına kıyasla daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Genel olarak pişirme aşamasında oldukça mühim olarak nitelendirilen püf noktaları mevcut olmaktadır.

Sizlere sunulacak bu püf noktaları kapsamında istediğiniz kurabiyeni tahmininizden de mükemmel kıvamda hazırlayabileceksiniz. Genel olarak kurabiyenin yapım aşamasında yapılan yanlışların %90-ı bu kapsamda oluşmaktadır.

4 malzemeli pratik kurabiye pişirme aşamasında yapmanız ve dikkat etmeniz gereken etkenler bunlardır:

 1. İlk önce ideal kıvama gelen hamurunuzdan ya elinizle ya da kurabiye kaşığı ile yumurta boyutunda parçalar alıyor, onları tepsiye yerleştiriyoruz.
 2. Kurabiyeleri fırın tepsisine dizerken ocağı 150 derecede ısıtmaya başlıyoruz.
 3. Kurabiyelerinizi pişmeye fırına koyduktan 10 dakika sonra fırını kapatmanız gerekmektedir.
 4. Fakat kurabiyeleri, fırını kapattıktan hemen sonra almıyor, onları kendi sıcaklığında 4 dakika daha tutuyorsunuz. Mühim püf noktası bu kapsamda belirtilmektedir. Zira kurabiyeleri hemen aldığınız zaman kurabiyeler istenilen kıvamı alamamaktadır. 4-5 dakika fırında bekleterek kurabiyelerin maksimal derecede mükemmel kıvam almasına olanak sağlıyorsunuz.

Ayrıca kurabiyeleri fırın tepsisine yerleştirirken tepsiyi yağlamanıza gerek olmamaktadır. Zira kurabiyeler şekerli olduklarından dolayı tepsiye yapışmamaktadır. Ancak yine de siz tepsinizin daha temiz olmasını istiyorsanız yağlı kağıt kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak hem tadı hem de malzemesi kapsamında pürüzsüz kurabiye elde ediyorsunuz. Hem yapım aşamasının kolaylığı hem de süre kapsamında ideal olan bu kurabiyeyi her ortamda hazırlayarak, çay ve kahvelerinizi renklendirebilirsiniz.

Bu az malzemeli müthiş lezzetli kurabiye tarifimizi misafirlerinize ve 5 çayının yanına ekleyerek ikram etmeniz mümkün olmaktadır. Sohbeti bol, keyifli saatler içerisinde damaklarınızı da lezzetlendirecek Pratik Kurabiye Tarifi ile afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir