Peynirli Yastık Poğaça Tarifi – Evdeki Pastane

[ad_1]

Sütlü hamuruyla pamuk yumuşaklığında enfes bir hamur işi hazırlanan Peynirli Yastık Poğaça Tarifi, Evdeki Pastane sayfamızda vidolu ve yazılı anlatımlarıyla sizlerle paylaşılmıştır.

Verilen ölçülerle doyurucu boyutta 12 adet poğaça elde edilen Peynirli Yastık Poğaça Tarifi, Masmavi3 Mutfakta YouTube kanalı tarafından hazırlanıp yayınlanmıştır. Poğaçaların yapımı için gerekli olan malzemelerin tam ölçülü listesi ve hazırlanış aşamaları, aşağıda yazılı olarak da bilgilerinize sunulmuştur.

Kolay gelsin.

Videolu Anlatım

Malzeme Listesi

Hamuru için;

 • 2 çay bardağı ılık süt
 • 2 adet yumurtanın akı
 • Yarım paket yaş maya ya da 1 paket kuru toz maya
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 3 tatlı kaşığı toz şeker
 • 6,5 çay bardağı un
 • 75 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin

İç harcı için;

Üzeri için;

 • 2 adet yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 12 adet siyah zeytin
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu ya da susam (isteğe bağlı)

Hazırlanış Aşamaları

 1. Hamurunu hazırlamak için; yoğurma kabına alınan 2 çay bardağı ılık süt, 2 adet yumurtanın akı ve yarım paket yaş maya ya da 1 paket kuru toz maya, maya çözülene kadar karıştırılır.
 2. Ardından, 1 tatlı kaşığı tuz, 3 tatlı kaşığı toz şeker, 6,5 çay bardağı un ve 75 gram oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin eklenip elle yaklaşık 3 dakika boyunca yoğurulur.
 3. Ele yapışmayan orta yumuşaklıkta bir kıvama ulaşan hamurun üzeri kapatılarak, ılık bir ortamda yaklaşık 40 dakika mayalanması için dinlendirilir.
 4. Mayası tamamlanan hamur, hafifçe un serpilen tezgaha alınır ve 12 eşit parçaya ayırıp elde yuvarlayarak bezeler oluşturulur.
 5. Her bir beze, un serpilen tezgahta 12 – 13 santimetre çapında çok ince olmayacak şekilde oklava yardımıyla açılır.
 6. Açılan hamur, 4 tarafından içeri doğru hafifçe katlanır ve ters çevrilir.
 7. Ortasına iç harç olarak kullanılan beyaz peynir yerleştirip 4 köşesi ortada birleştirilip hamurun tüm açık yerleri dikkatlice kapatılır.
 8. Tekrar ters çevrilip kapatılan yerleri aşağıya gelecek şekilde, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizilerek yerleştirilir.
 9. Tüm hamurlar için aynı işlemler uygulanır ve tepsinin üzeri temiz bir bezle kapatılıp, tepsi mayası için oda sıcaklığında 25 dakika dinlendirilir.
 10. Sürenin sonunda, üzerlerine 2 adet yumurtanın sarısı ile 1 yemek kaşığı süt çırpılarak elde edilen karışım, fırça yardımıyla sürülür.
 11. 12 adet siyah zeytin, her bir poğaça hamurunun ortasına yerleştirilip köşelerine isteğe bağlı olarak çörek otu ya da susam serpilir.
 12. Önceden ısıtılmış 210 derecelik fırında fansız olarak alt üst ayarda yaklaşık 25 – 30 dakika pişirilir.
 13. Fırında alındıktan sonra, ilk sıcağı geçen poğaçalar artık ikrama hazırdır.

Ellerinize sağlık ve afiyet olsun.

[ad_2]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir