321 Peynirli Poğaça Tarifi

Poğaçalar yıllardır sofralarımızın vazgeçilmezi olmaktadır. Zira hem tatları hem de kahvaltıya benzersiz eşlikleri onları bu kapsamda vazgeçilmezimiz olarak nitelendirmemize olanak sağlamıştır. Bugün sizlere 321 Peynirli Poğaça Tarifi vermek istiyoruz

Fakat genel olarak poğaçaların alımı dışarıdan yapılmakta ve her daim bu işlem sürdürülmektedir. Zira poğaçanın yapım aşamasının zor olduğu yanılgısı bireylerin kahvaltılık poğaçayı kolaylık maksadıyla dışarıdan almasına olanak sağlamaktadır.

Sizlere tarif kapsamında sunacağımız bilgiler ile çok kısa sürede ideal kıvamda benzersiz lezzete sahip poğaçalar elde edeceksiniz. Kıvamı oldukça yumuşak tadı ise dışarıdakilerden de iyi olmaktadır.

Fakat belirtilen kapsamda poğaça yapımı gerçekleştirmek istiyorsanız, tarif çerçevesinde sunulan bilgileri kusursuz biçimde gerçekleştirmeniz gerekecektir. Zira narin yapısı gereği yapılacak ufak yanlış poğaçaların tadını kökünden etkileyecektir.

321 Peynirli Poğaça Malzemeleri

Genel olarak 321 peynirli poğaça tarifi için ihtiyacınız olacak malzemeler bu şekilde olmaktadır:
5 su bardağı un.

 • 1 tatlı kaşığı tuz.
 • 3 paket kabartma tozu.
 • 1 su bardağı sıvı yağ.
 • 2 su bardağı yoğurt.

Bulamak için ise yarım su bardağı galeta unu gerekecektir.

321 Peynirli Poğaça Yapımı

Belirtilen malzemeleri edindikten sonra poğaçanın yapım aşamasına geçebilirsiniz. Genel olarak poğaçanın hazırlanmasında dikkat etmeniz gereken mühim püf noktaları mevcut olmaktadır.

Benzersiz lezzete sahip 321 Peynirli Poğaça Tarifi için yapmanız gerekenler bunlardır:

 1. Öncelikle yoğurma kabına aşağıda belirtilen malzemeleri ekliyoruz:
 • 2 su bardağı yoğurt.
 • 1 su bardağı sıvı yağ.
 • 3 paket kabartma tozu.
 • 1 tatlı kaşığı tuzu ilave ederek yavaş-yavaş spatula ile karıştırmaya başlıyoruz.
 • Karıştırdıktan sonra 5 su bardağı unu kontrollü biçimde ekliyoruz.
 1. Hamuru iyice yoğurduktan sonra elinize küçük parça alıp yuvarlamanız gerekmektedir. Şayet elinize yapışmıyorsa bu durum hamurun ideal kıvama geldiğinin göstergesidir.
 2. Belirtilen malzemeler kapsamında genel olarak 20 eşit beze ayrımı yapılabilmektedir.
 3. Bezeleri açtıktan sonra içerisine istediğiniz kapsamda iç harcı ekleyebilirsiniz. Genel olarak tarif çerçevesinde peynirli iç harcı yapılmıştır.
 4. Daha sonra bezeleri, galeta ununa batırıp fırın tepsisine yerleştiriyoruz.
 5. Belirtilen etkenler tamamlandıktan sonra poğaçaları alt üst ayarda önceden ısıtılmış 200 derece fırında güzelce kızarana kadar pişiriyoruz.
 6. Pişirme işlemini minimum 25 dakika tutmanız gerekmektedir.
 7. Şayet dilerseniz şeker ilavesi de yapabilirsiniz.

Sonuç olarak hem tadı hem de görünüşü kapsamında ideal kıvamda bir poğaça elde edeceksiniz.

Artık çay ve kahvelerinizi mükemmel lezzete sahip poğaça eşliğinde içebilecek, kahvaltılarınızın vazgeçilmezini kendiniz hazırlayabileceksiniz.

Ayrıca son aşamada poğaçanın üzerine istediğiniz kapsamda süslemeler de yapabilirsiniz. Tarif kapsamında sadece bu çerçevede ekleme yapabilir, geri kalan hususları belirtildiği gibi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Zira tarif uzman ve profesyonel şefler çerçevesinde hazırlanmış, olası tüm eksiklikler hesaplanmıştır. Yapılacak her değişim poğaçaya faydadan fazla zarar getirecektir.

Tarif kapsamında belirtilen etkenleri uygulayarak ideal kıvam elde edenlere şimdiden afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir