Ekmek Kebabı (Etli Pide)

Sofralarımızın vazgeçilmezi, olmazsa olmazlarımızdan Ekmek kebabı – Etli pide, genel olarak sadece doğru hazırlanış kapsamında istenen lezzeti vermektedir. Şayet kaliteli malzemeler yanlış yöntemlerle hazırlanırsa ortaya kalitesiz yemek çıkacaktır. Genel olarak makale kapsamında usta şefler tarafından tavsiye edilen etli pide hazırlanış şekli belirtilmektedir.

Şayet siz de belirtilen kapsamda kaliteli etli pide hazırlamak istiyorsanız belirtilen etkenleri eksiksiz uygulamalısınız.

Ekmek Kebabı Malzemeleri

Genel olarak etli pidenin benzersiz tadı için ihtiyacımız olacak malzemeler bunlardır:

 • Jülyen doğranmış dana eti – 1 kilo
 • Kapya biber – 2 adet
 • Yeşil biber – 4 adet

Etli pidenin tadının benzersiz olması için sırayla ekleyeceğimiz gıda maddeleri bunlardır:

 • Tuz
 • Sıvıyağ
 • Karabiber
 • Kekik
 • Pul biber
 • Kimyon

Son olarak da 1 yemek kaşığı tereyağı eklememiz gerekmektedir.

Ekmek Kebabı Yapılışı

Belirtilen malzemeleri edindikten sonra etli pidenin hazırlanışında dikkat etmemiz gereken etkenler mevcut olmaktadır. Zira etli pidenin tadının ana nedeni doğru hazırlanışından kaynaklanmaktadır. Genel olarak usta şefler tarafından belirtilen etli pidenin hazırlanma yöntemi bu şekildedir:

 1. Öncelikle etleri, tavada eritilen tereyağı ile güzelce mühürleyip düdüklüye almamız gerekmektedir. İhtiyaçlar kapsamında bu işlem tencerede de yapılabilmektedir.
 2. Daha sonra 1.5 çay bardağı su ekledikten sonra etleri düdüklüde pişirip, ocağın altını kapatmalıyız.
 3. Tavaya alınan sıvıyağ ile bu kez jülyen doğranan biberler sotelenmelidir.
 4. Düdüklüden çıkan etler, biberin üzerine tavaya alınmaktadır.
 5. Yukarıda belirtilen baharatlar ve tuz eklendikten sonra etleri birkaç dakika çevirdikten sonra ocağın altını kapatmamız gerekmektedir.

Belirtilen etkenlerin ardından pidenin ortasından, kenarında 1 parmak kalacak şekilde kesip, üst kapağını aldıktan sonra içerisine eti dökmeliyiz. Son olarak ise fırında 5 dakika pişirmek üzere yağlı kâğıt serili fırın tepsisine yerleştirmemiz gerekmektedir.

Sonuç olarak çıtır-çıtır pide elde edeceksiniz, üzerine birazcık tereyağı gezdirmeniz pidenin tadına tat katacaktır.

Belirtilen tarife kapsamında her daim pidenizi şartlar farketmezsizin hazırlayabilir, sofralarınızı renklendirebilirsiniz. Genel olarak pide hazırlanmasında dikkat etmeniz gereken en temek faktör pişirme süresi ve yöntemi olmaktadır. Zira pişirme süresi tadı da etkilemektedir. Pidenin malzemeleri kapsamında süreyi kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Genellikle standart süre yukarıda belirtilen etkenler kapsamında sunulmaktadır. Fakat malzemenin fazlalığı sürenin de artmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca belirtilen malzemelere kendiniz de ekleme yapabilir, pideyi ağız tadınıza uygun şekilde hazırlayabilirsiniz. Fakat bu işlemde dikkat etmeniz gereken en temel faktör pidenin ana tadını kaçırmamak olacaktır.

Ayrıca pidenin benzersiz tadını etkileyecek bir yöntem daha bulunmaktadır. Genellikle pidenin hamurunun narinliği tadını da inanılmaz derecede etkilemektedir. Pidenin hamurunu malzemeler kapsamında ince yapmanız tadına da benzersizlik katacaktır. Tabi bu kapsamda yine uzmanların tavsiyelerine uymak mağduriyet olasılığınızı minimuma indirecektir.

Yine sizlere harika bir tarif sunmaya çalıştık. Bu tarifimiz ile çok kolay bir şekilde Ekmek Kebabı ya da diğer adı ile etli mide yapabileceksiniz. Üstelik hem ana yemek olarak sunabileceğiniz gibi hem de misafirlerinize ikramlık olarak da bu pide tarifini sunmanız mümkün. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir