Çıtır Pişi Tarifi

Pişi, genellikle her daim sofralarımızın en sevilen yemeklerinden biri olmuştur. Zira yapım kolaylığı açısından her aile bu yemeği mükemmel tat eşliğinde hazırlıyor, sevenlerinin damaklarından tadı eksiltmiyor. Çıtır pişi tarifi kapsamında genellikle malzeme seçimi ve hazırlanma yöntemlerinin püf noktaları belirtilecektir.

Genel olarak istenen mükemmel tada erişmek için her şeyden önce pişinin hazırlanış şekline öncelik vermeniz gerekmektedir. Şayet ufak yanlış bile olsa komple pişinin tadı bu yanlıştan etkilenecektir.

Pişi İçin Malzemeler

Genellikle benzersiz pişi tadına sahip olmanız için ihtiyacınız olan malzemeler bunlardır:

 • 1 bardak ılık su.
 • 1 tatlı kaşığı tuz.
 • 5 su bardağı un.
 • 2 tatlı kaşığı sirke.

Çıtır Pişi Tarifi

Belirtilen malzemeler kapsamında hazırlanma usulü bu şekilde olmaktadır:

 1. İlk önce hamuru yapacağımız kâseye 1 bardak ılık su almamız gerekmektedir.

Daha sonra kâseye sırayla ekleyeceğimiz malzemeler bunlardır:

 1. 1 tatlı kaşığı tuz.
 2. 2 tatlı kaşığı sirke. (Üzüm veya elma sirkesi)
 3. 5 su bardağı un.
 1. Daha sonra bezelerin alınacağı tezgâha çok az un serpmeniz gerekmektedir.
 2. İşlem tamamlandıktan sonra hamuru tezgâhta bezelere ayırabilirsiniz.
 3. Daha sonra aynı tezgâhta bezemizi açıyoruz. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken en temel etken bezenin açılmasını ihtiyaçlarınız kapsamında belirlemek olacaktır. Zira pişinin çıtır olması için bezenin ince, dolgun olması için ise bezenin kalın olması gerekmektedir.
 4. Bezeni açtıktan sonra içerisine kaşar peyniri serpiyoruz.
 5. Pişinin açılma ihtimalini 0-a indirmek için kaşar peyniri ile dolu bezenin kenarlarına su sürüyoruz.
 6. Bezenin yüzeyini kapatıp kenarlarını sıkılaştırdıktan sonra pişimiz kızarmaya hazır kıvama gelecektir.

Genel olarak yukarıda belirtilen etkenler çerçevesinde hazırlanma işlemini tamamlayabilirsiniz. Şayet belirtilen etkenlerin her bir detayına dikkat etmeniz pişinin tadını da o kapsamda etkileyecektir.

Hazırlanma şeklini kusursuz biçimde tamamladıktan sonra sıra pişirme aşamasındaki püf noktalara gelmektedir. Aşağıda belirtilen etkenler kapsamında pişinin, pişirme aşamasında uygulamanız gereken etkenleri inceleyebilirsiniz:

 • İlk önce tavanın içerisinde 1,5 cm kadar sıvı yağ eklememiz gerekmektedir.
 • Daha sonra pişinin kaliteli tada sahip olabilmesi için yağın ısınıp ısınmadığını tahta kaşıkla kontrol etmeliyiz. Şayet tahta kaşığı yağa batırdığın zaman kabarcıklar çıkıyorsa o zaman yağ, pişirme için ideal kıvama gelmiş demektir.
 • Belirtilen etkenler sağlandığı taktirde böreklerimizi kızgın yağa veriyor, benzersiz çıtırtı sesleri ile pişmesini izliyoruz.
 • Pişirmeye verdikten kısa süre sonra pişini çevirmemiz gerekmektedir. Zira bu işlemi yapmadığımız taktirde pişinin diğer tarafı çok kabarabilmektedir.

Belirtilen etkenler eksiksiz uygulandığı taktirde 10 dakika gibi bir süre sonunda çıtır-çıtır pişi elde edeceksiniz. Hem hazırlanma aşamasının kolaylığı hem de tadının benzersizliği açısından pişini her daim istediğiniz mekânda hazırlayabilirsiniz.

Siz de hemen şimdi tarife kapsamında pişi hazırlayarak evdeki bireylere veya kendinize benzersiz tat ile sürpriz yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir